loading...

بصیرت سیاسی چراغ هدایت

سیاسی ،اجتماعی ،فرهنگی،نظامی،فناوری و....

بازدید : 2388
سه شنبه 12 آبان 1399 زمان : 10:41

فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی‌ایران افزود: ظرفیت‌های عظیم معنوی، مادی و انسانی که در ۵۷ کشور اسلامی‌قرار گرفته از جنبه‌های فرهنگی و تاریخی، جغرافیایی، ژئوپلیتیک، سیاسی، اقتصادی و دفاعی موقعیت ممتازی را نصیب مسلمانان کرده است.

سرلشکر موسوی گفت: باتوجه به راهبرد‌های قدرت‌های استکباری و سیاست‌های نادرست برخی از کشور‌های اسلامی‌امروز جهان اسلام با بحران‌های جدی مواجه شده است؛ فلسطین، یمن، لبنان، سوریه، عراق، افغانستان و مناطق کشمیر و قفقاز با ناآرامی‌و خشنوت دست و پنجه نرم می‌کنند.

فرمانده کل ارتش ادامه داد: قدرت‌های شیطانی بخشی از سرزمین اسلام را با ایادی صهیونیست خود اشغال نموده است و فجیع‌ترین جنایات را علیه این سرزمین‌های اسلام انجام می‌دهند.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی‌ایران که کانون الهام بخش و محور مقاومت در برابر دشمن است با فشار‌های سیاسی، تهدیدات نظامی، تحریم‌های ظالمانه اقتصادی مورد هجوم همه جانبه دشمن قرار گرفته است و گوشه‌ای دیگر از پهنه اسلام را به دلیل همجواری با دشمن صهیونیستی با دخالت‌های سیاسی و امنیتی دچار ناآرامی‌و آشوب نموده اند.

امیر سرلشکر موسوی گفت: بخش اعظم عوامل شکل گیری این بحران‌ها ناشی از نقش آفرینی قدرت‌های خارجی است که اساسا گسترش انوار روشنگر اسلام را برنمی‌تابد متاسفانه بعضی از عوامل نیز ناشی از سیاست‌ها و رفتار‌های واگرایانه در داخل جهان اسلام است که به دور از عقلانیت و مبانی دینی است.

وی اذعان داشت: یکی از مهمترین علل وجود بحران‌های فعلی در دنیای اسلام فقدان همگرایی انسجام و ضعف حرکت به سمت تقریب مذاهب اسلامی‌و عدم توجه به کافی به وحدت و همبستگی مسلمانان است از این رو وحدت و همگرایی در جهان اسلام امروز بیش از هرزمان دیگری ضروری است.

فرمانده کل ارتش گفت: همچنان که رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی‌فرمودند، مسئله وحدت امروز در راس مسائل اسلامی‌است، بازخوانی آموزه‌های اسلامی‌و تعهد به مسئولیت پذیری علما و دانشمندان به منظور حل و فصل بحران‌ها و تقویت حرکت به سوی همگرایی اسلامی‌اولین ضرورت جهان اسلام در مقطع کنونی است و در این راستا تمرکز بر مشترکات اسلامی‌گام اول برای عبور از بحران‌های جهان امروز است.

وی گفت: تحولات گوناگون در سطح نظام بین الملل و گوناگونی محیط تعاملات فراملی و فرا سرزمینی و همچنین تنوع و نو پدیدگی در تهدیدات امروزی اتخاذ راهبرد‌های ترکیبی فراگیر و هماهنگ مبتنی بر تعالیم دینی و اشتراکات فرهنگی را در بین کشور‌های اسلامی‌الزامی‌نموده است.

سرلشکر موسوی اظهار کرد: انقلاب اسلامی‌از بدو پیروزی نقش بسیار مهمی‌در ایجاد همگرایی اسلامی‌و انسجام کشور‌های اسلامی‌در برابر قدرت‌های استکباری فراهم نمود و بستری مناسب برای شکل گیری تمدن نوین و بزرگ اسلامی‌پدید آورده است دردهه‌های اخیر جمهوری اسلامی‌ایران در تقریب مذاهب و تقویت وحدت اسلامی‌پیشرو و پیشگام بوده است و دارای تجربیات ارزنده و گسترده‌ای در این عرصه است.

وی افزود: امروز نیز جمهوری اسلامی‌ایران با رویکردی متعهدانه و مسئولیت پذیر در خصوص تحولات جهان اسلام تلاش میکند ضمن تقریب مذاهب و تقویت جهان اسلامی‌در عرصه‌های مختلف نقش سازنده ایفا نماید.

فرمانده کل ارتش گفت: در کنار مسائل بین المللی غریب به یکسال است که جهان درگیر بحرانی جدید ناشی از فراگیری ویروس کرونا شده است؛ ویروس کرونا تهدیدات فراوانی برای همه جوامع به وجود آورده است و دامن اغلب کشور‌های اسلامی‌را نیز گرفته است شیوع این ویروس از یک منطقه کوچک نشان داد امروز مسائل بومی‌و منطقه‌ای به راحتی ابعاد جهانی پیدا می‌کند، از این رو راه حل بحران کرونا هم مستلزم همکاری جهانی است، امروز بحران کرونا ضعف اندیشه‌های لیبرالی را عیان ساخته است؛ و ادعای لیبرال دموکراسی غرب مبتنی بر تامین نیاز‌های بشر را با چالش جدی مواجه ساخته است و جهانیان را به پیجویی الگوی جدید از نظام‌های سیاسی تشویق و ترغیب نموده است.

وی افزود: فراگیری این ویروس آزمون مهمی‌را برای اندیشه لیبرال دموکراسی در کشور‌های اروپایی رغم زد و رفتار‌های اومانیستی و مادی دولت‌های اروپایی و آمریکا در بی اعتنایی به هم نوعان وکشور‌های دیگر نشان داد نظام‌های سیاسی لیبرال دموکرات در حل بحران‌های امروزی ضعف‌های اساسی دارد و به دور از ارزش‌های انسانی که قرن‌ها ادعای آن را داشته اند عمل میکنند بدون تردید اسلام قابلیت‌های ذاتی بسیار گسترده‌ای در برقراری و تقویت روابط و تعاملات اجتماعی دارد و میتواند یک الگوی عملی کارآمد اثر بخش در مدیریت بحران کرونا در جهان ارائه نماید.

سرلشکر موسوی گفت: در حال حاضر که شاهد استیصال جهانی در مقابل این بحران هستیم دستورات اسلام درباره بهداشت فردی و اجتماعی، تعاون و همکاری، و نوع دوستی میتواند مردم جهان را از خطرات گسترده دور نگه دارد و از بروز یک فاجعه انسانی جلوگیری نماید.

فرمانده کل ارتش تأکید کرد: در شرایط فعلی جهان اسلام علاوه بر مشکلاتی که درنتیجه دشمنی که با جهان غرب داشته است با ابعاد اقتصادی، بهداشتی و امنیتی بحران کرونا نیز مواجه شده است.

وی گفت: بحران کرونا از یکسو با مشکلات عدیده اقتصادی امنیتی و روانی است و از سوی دیگر البته فرصتی برای نمایش ظرفیت عظیم اسلام برای مدیریت بحران‌های انسانی و حل مشکلات جوامع مسلمان فراهم آورده است.

امیر سرلشکر موسوی ادمه داد: براساس تعالیم نورانی اسلام عزیز اگر فریاد مسلمانی که به کمک نیاز دارد برخواست همه باید دست به دست هم دهند و برای کمک بشتابند بر این اساس بسیج ظرفیت‌های کشور‌های اسلامی‌برای کمک به براداران مسلمان خود در سایر کشور‌ها اقدامی‌ضروری و مهم است.

فرمانده کل ارتش گفت: در نتیجه شیوع این بیماری آسیب‌ها و صدمات اقتصادی زیادی به برخی از مردم مسلمان در بسیاری از کشور‌ها وارد شده است کشور‌های اسلامی‌میتوانند با فعلیت بخشی ظرفیت‌های عظیم نهفته در جوامع خود گام مهمی‌در مقابله با بحران برداند.

وی افزود: باتوجه به راهبرد اسلام هراسی که در دهه‌های گذشته از سوی دشمنان برای ضربه زدن به اسلام و مسلمانان دنبال شده امروز با شیوع ویروس کرونا دشمن در سایه افراط گونه رسانه‌ای و شیطانی خود تلاش می‌کند اسلام را ناکار آمد و مسلمانان را ناتوان در مدیریت بحران نشان دهند از این رو شرایط فعلی جدیت و اهتمام همه کشور‌های اسلامی‌را میطلبد تا با تلاش و تمرکز بر وحدت و همبستگی و جدی اسلام در برابر دشمنان دفاع کنند.

امیر سرلشکر موسوی در پایان راهبرد‌هایی به شرح زیر ارائه کرد:

۱- تبیین و تشریح آموزه‌های دین مبین اسلام توسط علما و اندیشمندان جهان اسلام در قالب همکاری‌های مشترک در خصوص اهمیت و قداست کمک به هم نوعان و درمان بیماران

۲-تبادل دانش و تجربیات موجود درباره مهار و مدیریت بحران کرونا بین کشور‌های اسلامی‌از طریق ایجاد بانک اطلاعاتی ویژه مشترک

۳-تشکیل صندوق بین المللی اسلامی‌برای کمک دولت‌های اسلامی‌برای مردم مسلمان در کشور‌های نیازمند

۴-تاسیس نهاد بین المللی اسلامی‌برای جمع آوری و توزیع کمک‌های مردمی‌در کشور‌های اسلامی

۵-گسترش همکاری‌های فنی و تخصصی نهاد‌های امدادی و هلال احمر کشور‌های اسلامی‌در قالب سازمان همکاری اسلامی‌و یا یک نهاد جدید کارآمد.


سرلشکر باقری خبر داد؛ ورود سالیانه ۲۰ هزار افسر به دانشگاه‌های نیروهای مسلح
نظرات این مطلب

تعداد صفحات : 1

آرشیو
آمار سایت
 • کل مطالب : <-BlogPostsCount->
 • کل نظرات : <-BlogCommentsCount->
 • افراد آنلاین : <-OnlineVisitors->
 • تعداد اعضا : <-BlogUsersCount->
 • بازدید امروز : <-TodayVisits->
 • بازدید کننده امروز : <-TodayVisitors->
 • باردید دیروز : <-YesterdayVisits->
 • بازدید کننده دیروز : <-YesterdayVisitors->
 • گوگل امروز : <-TodayGoogleEntrance->
 • گوگل دیروز : <-YesterdayGoogleEntrance->
 • بازدید هفته : <-WeekVisits->
 • بازدید ماه : <-MonthVisits->
 • بازدید سال : <-YearVisits->
 • بازدید کلی : <-AllVisits->
 • کدهای اختصاصی